E-ticaret SEO

E-ticaret SEO Hakkında

Sanal mağaza kurdunuz. Şimdi eticaret sitenizle internetten satış zamanı. Ürünlerimi nasıl satacağım? Instagram reklamı vermeli miyim? Facebook reklamları işe yarıyor mu? Google Ads ile iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Peki Google organik arama sonuçlarında nasıl üstlerde yer alacağım? SEO nedir? E-ticaret SEO günümüzde biraz zorlayıcı olabilir. Göz önünde bulundurulması gereken pek çok faktör ve sitenizin görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirmenin pek çok potansiyel yolu vardır. Ama endişelenmeyin yardım etmek için buradayız! Bu yazıda, E-ticaret SEO‘nun temellerini inceleyeceğiz. Mağazanızın ya da diğer bir deyimle web sitenizin performansını artırmak için nasıl kullanabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Öncelikle E-ticaret SEO‘nun ne olduğuna bir göz atalım. Basitçe söylemek gerekirse, E-ticaret SEO, web sitenizi Google arama motoru sonuç sayfaları (serp’ler) için optimize etme sürecidir. Bu, işletmenizle alakalı anahtar kelimeler için başlıklarınızı, meta açıklamalarınızı ve sayfa içi içeriğinizi optimize etmeyi de içerir.

E-ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO iki nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, web sitenize gelen trafiği artırmanıza yardımcı olabilir. İkincisi, web sitenizin Google arama sonuçlarında kelime sıralamasını iyileştirmenize yardımcı olabilir. E-ticaret SEO’sunu geliştirmenin pek çok yolu vardır. Bu yazıda en önemlilerinden üçüne odaklanacağız: başlık etiketleri, meta açıklamalar ve sayfa içi içerik en önemlileridir.

Başlık Etiketleri: Başlık etiketleri, E-ticaret SEO ve diğer tüm web siteleri için en önemli faktörlerden biridir. Meta Title uzunluğu boşluk dahil ortalama 58-60 karater uzunluğunda olmalıdır. Bunlar, tarayıcı pencerenizin en üstünde görünen başlıklardır ve Google arama sonuçları sayfasında web sitenizin başlığı olarak da kullanılırlar. Başlık etiketiniz kısa ve öz olmalı ve işletmenizle en alakalı anahtar kelimeleri içermelidir. Örneğin, bir evcil hayvan mağazanız varsa, başlık etiketiniz Evcil Hayvan Mağazası / Yavru Köpekler, Yavru Kediler ve Daha fazlası olabilir.

Meta Açıklamaları: Meta açıklamaları, Google arama sonuçlarında web sitenizin başlığı altında görünen kısa açıklamalardır. Meta Description uzunluğu boşluk dahil ortalama 150-160 karater uzunluğunda olmalıdır. Pek çok genç arkadaşımız soruyor. Neden 150 ya da 160 gibi net bir rakam yoktur? Bunun nedeni çok basit. Aslında karakter sayısı değil pixel ölçüsü ile rakam belirtmek gerekir ama bunu ölçmenin bir yolu olmadığı için harf sayısı ile ortalama bir uzunluk vermek mümkündür. YouTube ve Google Haritalar gibi diğer web sitelerinin arama sonuçlarında yani Google Search için de kullanılırlar. Meta açıklamanız kısa ve akılda kalıcı olmalı ve işletmenizle en alakalı anahtar kelimeleri içermelidir. Örneğin, bir evcil hayvan mağazanız varsa, meta açıklamanız Şehirdeki en iyi yavru, yavru kedi ve daha fazlasına sahibiz gibi olabilir.

Sayfa İçi İçerik: Sayfa içi içerik, E-ticaret SEO için de önemlidir. İçeriğiniz işletmenizle ve ürünlerinizle ilgili olmalı ve hedef kitlenizle en alakalı anahtar kelimeleri içermelidir. Ayrıca, içeriğiniz iyi yazılmış ve hatasız olmalıdır. Kötü yazılmış içerik, web sitenizin Google‘ın arama sonuçlarındaki sıralamasına zarar verebilir. İçerik ürün hakkında teknik ve fiziki açıklamaları içermelidir. Aynı zamanda o ürünün genel kategorisini tanımlayacak açıklamalar da artı puan almanıza yardımcı olur. Bunun yanısıra E-ticaret siteleri için ürün etiketleri ve ürün kategori düzenlemeleri oldukça büyük önem taşır.

E-ticaret SEO Ne İşe Yarar?

Arama motorlarından gelen trafiği artırmak amacıyla bir web sitesini optimize etme sürecidir. SEO’nun amacı, potansiyel müşterilerin bulabilmesi için bir web sitesinin görünürlüğünü iyileştirmektir. E-ticaret işletmeleri satış üretmek için web trafiğine güvenir, bu nedenle bir web sitesini SEO için optimize etmek başarı için çok önemlidir. Bir web sitesinin görünürlüğünü artırmak için kullanılabilecek birçok farklı teknik vardır, ancak en önemli faktör içeriğin kalitesidir.

E-ticaret SEO, herhangi bir web sitesinin pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır. Web sitenizi Google arama motoru için optimize ederek, web sitenize gelen trafiği artırabilir ve arama sonuçlarındaki sıralamanızı artırabilirsiniz. Bu yazıda, E-ticaret SEO’nun temellerini açıkladık. Online mağazanızın ya da web sitenizin performansını iyileştirmenin üç yolu bu şekilde özetlenebilir.