Google SEO

Google SEO Nedir?

Google SEO, arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayan çalışmalar silsilesidir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için öncelikle web sitenizin Google tarafından indekslenmesi gerekir. Daha sonra ise web sitenizin Google tarafından ön izlenmesini sağlayan optimizasyon tekniklerini kullanmalısınız. Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) SEO Uzmanı veya SEO Danışmanı olarak bilinen uzmanlar Google SEO konusunda yıllarını vermiş, ahlak sahibi, hileli yöntemleri kullanmayan, tamamen organik yöntemlerle, Google blog ve forumlarında yer alan makalelerdeki bilgilerle çalışmalar yapan kişilerdir.

Google SEO Teknikleri

Google, her geçen gün daha fazla internet kullanıcısının aradığı bilgilere ulaşmak için arama motorlarını geliştiriyor. Bu nedenle, web sitenizin Google tarafından ön izlenmesini sağlayan optimizasyon tekniklerini kullanmalısınız. Bu teknikler arasında;

– Web sitenizin içeriğini doğru olarak tanımlayın,
– Web sitenizin başlıklarını doğru olarak belirleyin,
– Web sitenizin kategorilerini doğru olarak belirleyin,
– Web sitenizin URL’lerini doğru olarak yazın,
– Web sitenizin içeriğini etkili şekilde tanımlayın,
– Web sitenizin metinlerini doğru olarak yazın,
– Web sitenizin resimlerini optimize edin,
– Web sitenizin anahtar kelimelerini doğru olarak belirleyin,
– Web sitenizin güvenlik ayarını doğru olarak yapın,
– Web sitenizin robots.txt dosyasını doğru olarak yazın,
– Web sitenizin sitemap.xml dosyasını doğru olarak yazın,
– Web sitenizin URL’lerini kısaltın
– Web sitenizin içeriğini özetleyin.

Google SEO Ne İşe Yarar?

Google SEO, web sitelerinin arama motoru Google’da ön sıralarda yer almasını sağlayan çalışmaların adıdır. Özellikle son yıllarda Google’ın arama motoru gelişimi ve algoritmalarının değişimiyle birlikte Google SEO çalışmaları daha da önem kazanmıştır. Bir web sitesinin Google’da ön sıralarda yer alabilmesi için öncelikle sitede yer alan sayfaların konusuyla ilgili özgün ve kaliteli içerikler oluşturulması gerekir.

İçeriklerin kalitesi arama motoru algoritmaları tarafından da belirlenmekte ve içeriklerin ön sıralarda yer almasına yardımcı olmaktadır. İçerikleri kaliteli hale getirmek için öncelikle doğru kelime ve kelime öbeklerini kullanılması gerekir. Arama motorlarına yönelik hazırlanan içeriklerin kalitesi daha yüksek olacaktır. İçeriklerin kalitesi yüksek olmasına rağmen Google’da ön sıralarda yer alabilmek için diğer önemli bir etken de sitenin arama motoru optimizasyonu (SEO) yapılmasıdır.

Google SEO Yaparken Dikkat Gerektiren Noktalar Nelerdir?

Arama motoru optimizasyonu ile site içeriğinin arama motorlarına uygun olarak düzenlenmesi ve sıralamaya yönelik olarak önemli bir etken olan bağlantıların oluşturulması sağlanabilir. Google SEO çalışmalarının başarısızlığının nedeni ise bazen içeriklerin kalitesinden ziyade siteye yönelik olarak yapılan hatalardır. Örneğin; Site içi yapılan hatalar başta Google olmak üzere arama motorları tarafından daha çok dikkate alınır ve bu hataların telafisi mümkün olmayabilir. Bu nedenle Google SEO çalışmalarının başarısız olmasının en önemli nedeni temel hataların yapılmasıdır. Ücretli backlink alınması da bu hataların başında yer alır.

Google SEO nedir? Arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmenin yollarından biri de Google SEO çalışmalarıdır. Google SEO çalışmaları, web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yönelik yapılan çalışmalardır. Çalışmaların amacı, web sitenizi Google arama motorunda üst sıralara taşıyarak, daha fazla ziyaretçi çekmektir. Bu çalışmalar sonucunda, web siteniz arama motoru optimizasyonu (SEO) ile Google arama sonuçları sayfalarında üst sıralarda yer alır, diğer web sitelerinin aksine, daha fazla ziyaretçi çeker.